Türkçe |  English Sık Kullanılanlara Ekle |  Ana Sayfam Yap
Akdeniz İhracatçı Birlikleri Antalya İhracatçı Birlikleri Doğu Karadeniz İhracatçı Birlikleri Ege İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçı Birlikleri Uludağ İhracatçı Birlikleri
AnasayfaFirmalarİstatistiklerGüncelIncotermsHakkımızdaİletişimYararlı Linkler
 

YAŞ MEYVE SEBZE - TURUNÇGİL

FRESH FRUIT AND VEGETABLES - CITRUS FRUIT 

 
Limon Enterdonat (Interdonato)
     

Bu çeşit, dünyada en fazla Türkiye'de ve özellikle Doğu Akdeniz Bölgesinde üretilmektedir. Çok erkenci olan bu limon, Türkiye'nin İhracatında en büyük paya sahiptir. Meyvesi büyük, şekli uzun silindiriktir. En belirgin özelliği yana doğru yatık meme başı. Meyve kabuğu ince, düzgün, açık yeşil ve parlaktır. meyve eti yeşilimsi sarı. çekirdek sayısı azdır (6-7 tane) usare miktarı %31,39.

Pazara sunum dönemi: Eylül-Aralık 

     

Turkey is the country in the world where this variety is grown the most, and especially in the Eastern Mediterranean Region. Being a variety early variety, it takes the biggest share in Turkish lemon exports. It has a large sized, elliptical long shape with a greenish-yellow flesh and few seeds (6-7 seeds). The rind is light green, thin, bright and smooth. Its peculiar characteristic is the leaning nipple. Juice content 31,39%.

Availability: September-December. 

     

 

 
Bölge
 

 
Limon Lamas (Lamas)
     

Bu çeşit, ekoloji seçici olduğu için Akdeniz bölgesinde Mersin'in batısında (Erdemli, Silifke) spesifik bir bölgede yetiştirilmektedir. Türkiye'de Enterdonat'tan sonra en erkenci limon çeşidi olan Lamas, çok kaliteli bir limon çeşididir. Depolama ve taşımaya çok elverişlidir. Orta Anadolu'da bulunan doğal mağaralarda uzun süre depolanabilir.
Meyvesi orta büyüklükte, silindirik boyun halkalı ve belirgin memelidir. Üstün bir tat ve kokuya sahiptir. Kabuğu orta kalınlıkta, limon sarısı, düzgün ve parlaktır. Çekirdek sayısı azdır. (3-5). Usare miktarı %34,96.

Pazara sunum dönemi: Ekim ortası-Şubat.

     

This variety needs specific ecological conditions to be grown and therefore is found in a limited area of the Mediterranean region, in Mersin western groves: Erdemli, Silifke. It is an early variety of very good quality, coming just after the Interdonato lemon. Convenient for storage and transport. It can be stored for a long period in the natural warehouses of Central Anatolia. It has a medium-sized and elliptical shape, with an obvious nipple and a rounded neck and very few seeds (3-5). It owns an outstanding flavour and taste. Its rind is yellow, bright and smooth, medium thick. Juice content 34,96%.

Availability: Mid-October - February.
     

 

 
Bölge
 

 
Portakal Washington Navel
     

Akdeniz bölgesinde bilinen en eski portakal çeşididir. Sofralık portakallar içerisinde en çok talep gören çeşittir. Antalya'dan Hatay'a kadar bütün Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Son zamanlarda Navel grubundan dikimi yapılmaktadır.
Meyveleri büyük, yuvarlak oval arası, stil ucunda belirgin bir "göbek" mevcuttur. Meyve kabuğu koyu portakal rengi, hafif pürüzlüdür. kabuk kalınlığı 5-7 mm'dir ve kolay soyulur. Çekirdeksiz, kolayca dilimlenen meyve, tatlı fakat yeterli ekşilikte ve aromalı, lezzetli bir türdür. Orta erkenci bir çeşittir. Depolama ve taşımaya elverişlidir.

Pazar sunum dönemi: Kasım-Ocak 
     

It is the oldest Navel Orange known in the Mediterranean Region. Among the oranges sold for fresh consumption, it is the variety the most appreciated for fresh consumption. It flourishes in all the Mediterranean Coast from Antalya to Hatay. These last years, new plantation of Navel oranges has been made. The fruits are big, oblate rounded, with a typical navel at the end. This thick (5-7 mm) easily removed rind is dark orange and slightly rough. It has an excellent flavour, its taste being sweet but acid enough. This seedless variety of easy slicing. It is a mid-season orange, convenient for storage and transportation.

Availability: November-January.
     

 

 
Bölge
 

 
Portakal Jaffa (Shamouti)
     

Türkiye'de özellikle Mersin bölgesinde yetiştirilen bir çeşittir.
Taze tüketim için ideal bir portakaldır.
Meyvelerin özellikleri ekolojiye göre değişebilirse de karakteristik bir aroma ve zengin bir tada sahiptir. Usare miktarı (%36,88) sanayi için düşük olsa da taze tüketim açısından sulu, çok üstün lezzetli ve kalitelidir. neredeyse çekirdeksiz ve portakallar arasında en kolay soyulan türüdür. Depolama ve taşımaya elverişlidir.

Pazara sunum dönemi: Ocak-Mart
     

This variety is particularly grown in the Region of Mersin in Turkey. It is ideal for fresh consumption. Though its characteristics may change according to the ecological conditions, it owns a peculiar fine perfume and rich taste. Its little juice content (36,88%) makes it unsuitable for industrial use but it is variety of high quality., juicy and of very pleasant taste, suitable for fresh consumption. It is the easiest orange to peel among the orange varieties and is also nearly seedless. convenient for storage and transport.

Availability: January-March.
     

 

 
Bölge
 

 
Portakal Valencia (Valencia)
     

Türkiye'de başlıca üretim bölgesi, Akdeniz Bölgesi'dir. değişik ekolojik koşullara çok iyi uyum sağlayabilen bir çeşittir. En geççi tatlı portakal olup sıcağa çok dayanıklı bir çeşittir. Hem sofralık hem de sanayiye elverişli bir portakal türüdür. Bu çeşit, değişik isimler altında tanınmaktadır.
Aromalı, lezzetli ve yüksek kalitededir. Meyveler sarı portakal renginde, basık yuvarlak, hafif oval şeklinde, kabuğu ince hafif pürüzlüdür. Meyve dilim zarları sert ve kalındır ve çekirdeksiz sayılır. Meyve etine bağı orta sıkıdır. Usare miktarı %45,91. Depolama ve taşımaya çok uygundur.
 
Pazara sunum dönemi: Şubat ortası-Mayıs.

 

     

The main production area of this variety in Turkey is the Mediterranean Region. It adapts very well to different ecological conditions and is the latest variety of sweet orange to be grown, resisting well high temperatures. Known under different names, this variety is both suitable for fresh and industrial consumption.
This orange of high quality is very much appreciated for its excellent flavour and its very good taste, aromatic. The fruit is yellowish orange in color, roundish-oblong in shape and a thin, somewhat pebbly rind, nearly seedless. The septa are generally hard and thick and the flesh is moderately tightened to the flesh and juicy (45,91%). The fruit ships and stores exceptionally well.
 

 Availability: Mid-February/May

     

 

 
Bölge
 

 
Greyfurt Star Ruby
     

Bu çeşit, özellikle Türkiye'nin Batı Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir ve son yıllarda hızla yayılmaktadır. Taze tüketim için en fazla ihraç edilen çeşitlerden biridir. Greyfurtlar içinde en koyu renge sahip olan çeşittir. Şekli yuvarlak, hafif basık olan bu meyvenin dışı ve içi oldukça kırmızıdır. Parlak, pürüzsüz ve ince olan meyve kabuğu kolay soyulur, pürüzsüz ve incedir. Asidi diğer greyfurtlara göre daha azdır (%1,49), çok sulu (%43,67) ve lezzetlidir. Neredeyse çekirdeksizdir.


Pazar sunum dönemi: Ekim-Şubat
     

This variety is particularly grown in the western part of the Mediterranean Region in Turkey, where it has been rapidly expanding in recent years. It is one of the most exported varieties to be consumed in fresh.
It owns the most colored rind of all the grapefruit varieties. It has a slightly flat rounded shape and both the rind and the flesh have got a rich red color. The rind is smooth, bright, thin and easy to peel. Its acid content, less than in the other grapefruit varieties (1,49%) and its high content in juice (43,67%), together with its pleasant taste make it a very attractive variety. Nearly seedless.


Availability: October/February
     

 

 
Bölge
 

 
Greyfurt Ruby Red
     

Dünyada en fazla üretilen çeşittir. Yüksek ve düzenli veriminden dolayı Türkiye'nin Batı Akdeniz Bölgesinde en çok yetiştirilen çeşitlerden biridir.
Şekli basık yuvarlak, orta irilikte olan bu meyvenin kabuğu pembemsi sarı portakal rengi, hafif pürüzlüdür, ortalama 7mm kalınlığındadır. Az çekirdekli, sulu (%38,46 usare miktarı), aromalı ve kaliteli, orta mevsim çeşididir. Ağaç üzerinde uzun süre kalabilir ve uygun koşullarda dört aya kadar depolanabilir. Taşımaya elverişlidir.

Pazara sunum dönemi:  Ekim-Şubat 
     

This is the most grown variety in the world. Due to its high and regular productivity, it is one of the most widely grown varieties in the Western Mediterranean Region of Turkey.
It has got a medium-sized slightly flat rounded shape and its rind is yellowish orange with pink blushes, slightly rough, with an average thickness of 7mm. Having few seeds, this juicy (38,46%) and aromatic mid-season fruit is a variety of quality. After maturation, it can bear on tree for a long time and suitable conditions can be stored as much as four months. Convenient for transport.

Availability: October-February.
     

 

 
Bölge
 

 
Greyfurt White Marsh Seedless
     

Türkiye'nin en eski beyaz greyfurt çeşitlerinden biridir (üretim bölgesi: Batı Akdeniz Bölgesi). Son yıllarda dilimli meyve konservesi için kullanılmaktadır.
Şekli hafif basık, yuvarlak, orta irilikteki bu meyvenin kabuğu sarı, düz, parlak ve incedir. Meyve eti ise açık sarı, gevrek ve suludur.
Meyve suyu (usare miktarı %38,61) ve segmentleri bakımından mükemmeldir. Az çekirdeklidir (2-3). Orta geççi olan bu çeşidin meyveleri ağaç üzerinde uzun süre kalabilir. Depolama ve taşımaya elverişlidir.

Pazara sunum dönemi: Kasım-Mart
     

Being grown in the Western Mediterranean Region, this variety is one of the oldest white grapefruit varieties produced in Turkey. These last years, it is mainly used fort he segment industry. The fruit is medium-sized, slightly oval-round, with a thin and smooth rind of bright yellow color. It is nearly seedless (2-3), with a tender light yellow flesh, which is extremely rich, juicy (38,61%), aromatic and crispy.

This mid-season variety can bear on tree effort along time and is convenient for storage and transport.

Availability: November/March

     

 

 
Bölge
 

 
Mandarin Satsuma
     

Son yıllarda Satsuma grubuna ait Okitsu çeşidi de Türkiye’de ve özellikle Doğu Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Meyveler oldukça büyük ve yassıdır. Çekirdeksiz olup, kabuk kolayca soyulur ve şekerli bir mandarin türüdür. Dayanıklı bir çeşit olup, Owariden 3-5 hafta daha erkencidir. Türkiye’de yetiştirilen Satsumaların çoğu Owari grubuna aittir. Türkiye’de üretimi en çok yapılan ve ihracat için başlıca mandarin çeşididir. Özellikle Ege Bölgesi’nde üretilir. Meyve kabuğu hasat döneminde sarı-portakal renginde ve hafif pürüzlüdür; kalınlığı 3,37 mm’dir. Kabuğun meyve etine bağlılığı gevşektir. Olgunlaşma döneminden sonra kabuğun etten ayrılması kolaylaşır. Meyveleri basık şekillidir, küçük orta boydadır ve çekirdeksiz sayılır. Meyve eti koyu portakal rengindedir. Tat, koku ve kalitesi yüksek bir çeşittir. Olgunluk döneminde, usare miktarı %43,90’dır. Erkenci bir çeşittir.

Pazar sunum dönemi: Ekim ortası-Aralık sonu.

 

     

The Okitsu mandarine, from the Satsuma mandarine group, has widely begun to expand these last years in the Eastern Mediterranean Region in Turkey. The fruits are quite large and flat oblate. This mandarin is sweet, seedless and peels easily. It is a resistant variety, coming 3 to 5 weeks earlier than Owari variety. Most of the Satsuma mandarins grown in Turkey and particularly in the Aegean Region are from the Owari variety, which is the most produced and exported fruit. It is an early variety, easy to peel when mature. The fruit are the medium to small, oval in shape and nearly seedless. At full maturity, the fruit rind is yellowish orange and slightly rough, with a thickness of 3,37 mm. It is very juicy (43,90%), especially when mature. The flesh is dark orange. The flavour, taste and quality of this variety are excellent.

Availability: Mid-October- End-December

 

     

 

 
Bölge
 

 
Mandarin Minneola
     

1980’li yıllardan sonra, özellikle Doğu Akdeniz Bölgesinde en fazla yayılan bir Tanjelo çeşididir. Bir orta mevsim çeşidi olan Mineola, meyveleri oldukça büyük ve armudi bir görüntüye sahiptir, sap kısmında belirgin boyunludur ve az çekirdeklidir. Meyve kabuğu hasat döneminde koyu portakal renkli, parlak ve düzgündür; kalınlığı 3,62 mm’dir. Kabuk meyve etine orta derecede bağlıdır. Meyve eti portakal renginde, yumuşak, sulu, lezzetli, aromalı ve hafif ekşidir. Olgunluk döneminde, usare miktarı %45,77’dir.

Pazara sunum dönemi: Ocak-Mart

 

     

From the eighties till now, it is the variety, which expanded the most in the Eastern Mediterranean Region. It is a mid-season variety. Being in fact a Tangelo, the fruits are rather large with a typical prominent and few seeds. At maturity, the rind is deep red orange, bright and smooth, with a thickness of 3,62 mm. The rind is moderately adherent to the flesh. The flesh hue is orange, tender and juicy (45,77%), flavoured, slightly acid and aromatic. This fruit is very appreciated for its quality.

Availability: January-March.
     

 

 
Bölge
 

 
Mandarin Fremont
     

Bu çeşit yalnızca Türkiye’de, özellikle Adana-Mersin bölgesinde yetiştirilmektedir ve ihracat için Orta Doğu ülkelerine yönelik bir mandalina türüdür. Meyveleri yuvarlak ve küçüktür. Meyve kabuğu hasat döneminde koyu kırmızı-portakal renkli, parlak ve düzgündür; kalınlığı 3 mm’dir. Kabuk meyve etine sıkı bağlıdır. Kolayca puflaşma görülmez. Meyve eti koyu portakal renkli, yumuşak ve lezzetlidir. Olgunluk döneminde usare miktarı %43,87’dir. Meyve başına 11,38 adet çekirdek düşmektedir. Çok çekirdekli olmasına rağmen, albenisinin yüksek, meyve suyunun çok tatlı ve etinin lezzetli oluşu nedeniyle çok beğenilen bir mandalina çeşididir. Olgunluk ilerleyince kalite pek bozulmaz.

Pazara sunum dönemi: Aralık-Şubat.

 

     

This variety is only grown in Turkey, in particular in the region of Adana-Mersin and is mainly exported to the Middle-East countries, where it is highly appreciated.
The fruits are small and round. At maturity, the rind is dark, red-orange, smooth and bright, with a thickness of 3 mm. The flesh is tightly adherent to the rind. It does not puff easily. Its bright dark orange flesh contains an average of 11,38 seeds, and owns a delightfully rich, sweet and delectable taste. At maturity, its juice content is 43,87%. Though it is very seedy, it is a very attractive variety due to its very sweet juice and tasteful flesh. Even more after maturity, it does not easily lose its quality.

Availability: December-February.

 

     

 

 
Bölge
 

 
İncir (Figs)
     

Ülkemiz dünya incir üretimi ve ihracatında birinci ülke konumundadır. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin özellikle sahil kesimlerinin doğal bitkisi olan incir, Türkiye’de taze sofralık ve kurutmalık olarak yetiştirilmektedir. Ege Bölgesi’nde genelde kurutmalık çeşitler yetiştirilmekte olup Akdeniz ve Marmara bölgesinde sofralık taze tüketilen çeşitler üretilmektedir. Kurutmalık incirler, genelde beyaz ve sarı renkte olmasına karşın, taze sofralık incirler sarı, yeşilimsi, siyah ve mor renktedirler. Bunların içerisinde ihracata uygun çeşitler genelde mor ve siyah renkli incirler olup, en çok beğenileni Bursa yöresinde yetişen Bursa Siyahıdır. Bu yörenin ürünü tamamen ihraç edilmektedir. Dünyanın en kaliteli siyah inciri olan “Bursa Siyahı”, sahip olduğu olağanüstü tat, sert meyve yapısı, meyve iriliği, cazip şekli, harika renk ve uzun raf ömrü ile Avrupa ülkelerinde her yıl artan miktarlarda talep edilmektedir. Türkiye, dünyanın en büyük incir ihracatçısı konumundadır. Ürünün ihracata hazırlanması, ürün güvenliğini sağlamaya yönelik her türlü kalite sistemine sahip (HACCP, ISO 9002, BRC, ETI, EUREPGAP) özel sektör kuruluşları kanalı ile yapılmaktadır. Diğer meyve türleri ile karşılaştırıldığında “Bursa Siyahı” incir çeşidi üretim süreci özellikle ilaç kullanımını gerektirmeyen tarzda yapıldığı için bu bakımdan ürün güvenliği yüksek olan bir meyve türüdür. Ülkemiz ayrıca, kuru incir ihracatı bakımından da dünyanın en büyük ihracatçısı konumundadır. Bu alanda “Sarılop” incir çeşidi, dünya pazarında Smyrna (İzmir) adıyla tanınan son derece beğenilen lezzetli bir çeşidimizdir.

Pazar sunum dönemi: Ağustos başı-Kasım başı.
     

Turkey is the first country in the world fig production and exportation. Fig, which is a native plant of the Marmara, Aegean and Mediterranean Regions, especially coasts strip, is produced for fresh and dried consumption. The Aegean Region produces figs mostly for dried consumption while the Mediterranean and Marmara Regions produce figs for fresh consumption. Generally, dried figs have white and yellow colors while figs for fresh consumption have yellow, greenish, black and purple colors. The export varieties are purple and black in color. The most favourite one is “Bursa Siyahı”, which is produced in the Bursa region. Almost all of the figs originated from (are produced in) this region are exported. Bursa Siyahı, which has the highest quality ,n the world , is demanded at increasing amounts every year by European countries because of its extraordinary flavour, firm skin, size attractive shape, color and long shelf life. Bursa Siyahı also owns high quality regarding food safety  when it is compared with the other varieties as it does not require any pesticide. Fig is certified for foreign markets through private sector institutions (HACCP, ISO 9002, BRC, ETI, EUREPGAP). Our country is the biggest dried fig exporter in the world. The fig variety, “Sarılop”, which is known as Smyrna (İzmir) in the foreign markets, is a delicious and very much appreciated variety.

 

 Availability: Beginning of August-beginning of November.
     

 

 
Bölge
 

 
Kiraz (Cherries)
     

Türkiye, dünyanın en büyük kiraz üreticisi konumundadır. Bir Türk çeşidi olan “Ziraat 0900” kirazı uzun depo ömrü, sert, aromatik ve sulu yapısı ile talebi yoğun olan bir kiraz çeşididir. Meyvenin sahip olduğu yüksek kalite, ülkenin doğal tarımsal kaynakları, sıcak ve kurak yaz ile soğuk kış mevsiminden ileri gelmektedir. Kiraz, tüm ülkede yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan bir meyve türüdür. Kiraz üretimi Türkiye’de Avrupa süpermarketlerince talep edilen HACCP; EUREPGAP standartlarının uygulandığı ilk tarımsal üretim faaliyetlerindendir. Bu üretim düzenine uygun yetiştiricilik ülke çapında bir artış trendi göstermektedir. İhracata yönelik ürün İzmir (Kemalpaşa) Mayıs ortalarından başlayıp (sapı kısa), Haziran Temmuz aylarında (Ziraat 0900) Napolyon (Afyon, Burdur, Isparta, Salihli) ile devam eder. Taze tüketimin yanında sanayide işlenerek pazarlanan Starks Gold 0900 üretimi artmaktadır.

Pazara sunum dönemi: Mayıs ortası- Ağustos başı.
     

Turkey ranks first in the world cherry production. “Ziraat 0900”, which is a domestic variety, is demanded due to its crisp, aromatic, juicy flesh and its long storage duration. The high quality of this variety is brought about by the agricultural resources, hot, arid, summer and cold winter. Cherry is a variety of fruit cultivated widely over the country. The cherry production is the first agricultural production activity in Turkey, which HACCP and EUREPGAP standards required by the European supermarkets are applied. In mid May, “sapı kısa” begins in the region of Izmir (Kemalpaşa) and followed by “Napolyon (Ziraat 0900)” in the regions Afyon, Burdur, Isparta and Salihli in June-July. In addition to the fresh consumption, the production of Starks Gold 0900, convenient for processing, is increasing.

Availability: Mid- May- beginning of August.

 

     

 

 
Bölge
 

 
Üzüm (Grapes)
     

Ülkemiz dünyanın 5. büyük üzüm üreticisidir. Üretilen üzümün yaklaşık 2/3’ü çekirdekli 1/3’ü ise çekirdeksiz üzümden oluşmaktadır. Bölgelerimize göre üretim incelendiğinde ise Ege Bölgesinde çekirdeksiz kuru üzüm, Marmara Bölgesinde sofralık ve şaraplık, Akdeniz Bölgsinde ilk turfanda, Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde şaraplık, şıralık, sofralık, çekirdekli kurutmalık üzüm yetiştiriciliği yönünden gelişme gösterdiği görülmektedir. Ülkemizde üretilen üzümlerin yaklaşık %30’u sofralık, %37’si kurutmalık, % 30’u pekmez, pestil, sucuk, şıra ve %3’de şaraplık olarak değerlendirilmektedir. Bugün Türkiye’de ihracata yönelik sofralık üzüm üretimi bakımından ilk sırayı “çekirdeksiz üzüm” almaktadır. Türkiye üzüm ihracatının % 95’ini sultani çekirdeksiz üzüm oluşturmaktadır. Ülkemizin hemen hemen bütün illerinde yetişen çekirdeksiz üzümü dış ticarette Ege Bölgesi illeri (Manisa, İzmir, Aydın) temsil eder. Sofralık yaş üzüm dış ticarette başta Almanya, Avusturalya, Hollanda olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Üzüm ihracatı; yaş üzümün üç ay muhafaza edilmesini sağlayan UVAS sisteminin gelişmesiyle daha da artmaktadır.  Çekirdeksiz kuru üzüm olarak 21 ülkeye satılmaktadır. İhraç edilen üzümler çekirdekli veya çekirdeksiz olarak iki ana grupta toplanır. Bilinen yerli çeşitler: Tarsus beyazı, Antep karası, Yalova cinsi dışında son zamanlarda Red Globe, Sugarone-Black Pearl, Crimson gibi yeni plantasyonlar hızla artmaktadır.

 Pazara sunum dönemi: Haziran-Ekim

Depolanan bazı çeşitler Ocak ayında piyasaya sunulur.
     

Turkey is the fifth country in world grape production. 2/3 of the grapes harvested are seedy. 1/3 is seedless. When we take a general look at the production areas, we can notice that seedless grapes are produced mostly in the Aegean Region, while the Marmara produce grapes for wine industry and fresh consumption. The Mediterranean Region supplies the first fruit of the season, the Central and South-eastern Anatolian Regions have shown an important development in the production of almost all types of grapes. 30% of the output is offered as fresh, 37 % of the output is dried, 30 % is used as pectin and its derivates, and 3 % is used in wine industry. The exported grapes are divided into 2 groups; seedless and seedy grapes. Today, “seedless grape” takes the first place in our export of the table grapes. A seedless variety, “sultani” constitutes  95 % of the exported grapes. This variety, which can be cultivated almost everywhere in our country, is represented in the foreign trade by the production of the Aegean Region (Manisa, İzmir, Aydın). The exports of grapes have been improved thanks to the system of UVAS, which extends the storage of fresh grapes to 3 months. The main export countries of fresh grapes are Germany, Australia and the Netherlands. Seedless raisins are exported to 21 countries. The renowed domestic varieties are “Tarsus Beyazı”, “Antep Karası” and “Yalova İncisi”. Recently, plantations of new varieties, such as Red Globe, Sugarone-Black Peral, Crimson have been increased.

 

Availability: June- October

Some varieties stored are supplied till January.

 

     

 

 
Bölge
 

 
Şeftali (Peaches)
     

Şeftali, Türkiye’nin her yerinde yetiştirilmekle beraber, üretimin yarısı Marmara bölgesinde yapılmaktadır. Akdeniz bölgesinde erkenci çeşitleri, Marmara ve Ege bölgesinde ise Geççi çeşitleri üretilmektedir. Dünya üretim ve ihracatında önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de üretilen şeftali genellikle sarı etli çeşitleridir. (erkenci: Eralyred orta erkenci: Dixired, Cardinal, Red Globe geççi: J.H Haale, Cresthaven, Monroe, vs.). Yarma şeftalinin çekirdeği kolay ayrılan eti sıkı olan bir çeşittir. Meyveleri büyük, dış görünümü alımlı, eti sert, aroması yüksek ve hoş kokuludur. Taze tüketiminin yanı sıra, konserve ve meyve suyu için spesifik çeşitler üretilmektedir. Son yıllarda tüysüz oldukları için, nektarin çeşitlerinin üretiminde ve ihracatında bir artış gözlenmektedir.

Pazara sunum dönemi: Mayıs-Eylül

 

     

Turkish peach production takes an important place in the world peach production and export. Though it can be cultivated everywhere in Turkey 50 % of the production is made in the Marmara Region. The Mediterranean Region produces early varieties, while the Marmara and Aegean Regions produce late varieties. The varieties produced in our country have generally yellow flesh ones. (early varieties: Eralyred med early: Dixired, Cardinal, Red Globe late: J.H Haale, Cresthaven, Monroe etc). There is also another variety of peach called “yarma” with a firm flesh. This variety has a high aroma, excellent smell and a very attractive look. In addition to fresh consumption, specific varieties are produce for canning and fruit juice. In recent years, an increase has been observed in production and exports of nectarine variety because they are downless. 

Availability: May-September

 

     

 

 
Bölge
 

 
Armut (Pears)
     

Türkiye’de zengin yerel çeşitlerin yanı sıra yabancı çeşitleri de Güney Doğu Anadolu Bölgesi hariç her yerde yetiştirilmektedir. Hem üretim, hem de ihracat konusunda dünya sıralamalarında ilk on ülke arasındayız. Birçok çeşit arasında yazın üretilen Williams, Santa Maria, Akça, Mustafabey çeşitleri ve kışın üretilen Ankara Beurree Clairgeau, Beurree d’Anjou ve Deveci çeşitleri ihraç edilmektedir. Konserve için üretilen çeşitler, taze tüketim çeşitlerinden farklıdır.

AKÇA: Yerli çeşitlerimiz arasında en erken olgunlaşan (Temmuzun ilk haftasında) armut çeşidi olup, meyvesi küçük tatlı ve suludur. Olgun olduğu zaman meyve sarımsı açık yeşildir.

MUSTAFABEY: Temmuz ayının ikinci haftasında hasat edilmektedir. Meyvelerin güneş gören tarafları kırmızı renk yapar.

SANTA MARIA: Erkenci çeşitlerden olup, düzgün meyve şekli ile caziptir. Temmuz-Ağustos ayı içerisinde yeşil renkli iken depolanmaktadır ve depoda olgunlaşır ve sararır. Ocak ayına kadar pazara sürülür.

ANKARA: Özellikle Orta Anadolu’da en yaygın yetiştirilen en önemli kışlık yerli çeşitlerindendir. Eylül sonunda hasat edilir. Meyve kabuğu ince, yumuşak , çok az pürüzlü, sarımtırak yeşil ve sarı renktedir. Meyve çok sulu, çok tatlı, ağızda erir, kumsuz ve güzel kokuludur.

DEVECİ: Son zamanlarda rağbet gören ve ihraç edilen bir çeşittir. İri ve depolamaya uygun oluşu Pazar şansını arttırmaktadır.

     

Apart from the South-eastern Anatolia Region, a wide range of domestic varieties is grown everywhere in Turkey, together with foreign varieties. Turkey is among the first 10 countries in world pear production and exportation. The export varieties are; Williams, Santa Maria, Akça, Mustafa Bey for the varieties produced in summer; Ankara, Meurree Clairgeau, Beurree d’Anjou ve Deveci fort he varieties produced in winter. Among the other varieties, it matures firstly.

AKÇA: It matures the first among other domestic varieties (beginning of July. Akça has a small size, sweet, and Juicy flavour. Matured pear is yellowish-light green.

MUSTAFABEY: This kind of variety is harvested in the second week of July. Under the direct sun exposition, the skin comes red.

SANTA MARIA: It is an early variety having a smooth shape and an attractive appearance. Santa Maria is stored when it is still green in July and August. The stored pears are offered to markets till January.

ANKARA: It is a winter variety, which is produced mainly in the Central Anatolia. It is harvested at the end of September. This medium-sized variety has yellowish green and yellow colour, thin and smooth skin. Ankara is Juicy fruit having a wonderful smell and sweet flavour.

DEVECİ: Recently, demand fort his export variety has increased. Its big size and easy storage have increased its chance in the market.

 

     

 

 
Bölge
 

 
Ayva (Quinces)
     

Dünya ayva üretiminin dörtte birini tek başına üretebilen Türkiye, dünya sıralamasında birinci ülke konumundadır. Ayva ülkemizde Akdeniz, Ege ve Orta Karadeniz’de yetiştirilmektedir. Sarı renkli güzel görünümlü hoş kokulu ve ağır bir meyvedir. Kabukları ve etli kısımları sert olan ayva; yenildiğinde ağızda mayhoş bir tat bırakır. Rengi yeşilden sarıya değişir ve tadı elma ile şeftali arasındadır. Kalitesi yüksek olan yerli çeşitler ihraç edilmektedir. Ülkemizdeki ihraç çeşitleri şöyledir: Pazara sunum dönemi: Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları olup bunun dışındaki aylarda depolanan ürünler pazara sunulur.

Eşme: Ülkemizdeki kapama ayva bahçelerinin büyük çoğunluğu bu çeşit ile kurulmuştur. Bazı bölgelerde renginden dolayı Limon ayvası olarak ta isimlendirilmektedir. Meyveleri yuvarlak, sapa doğru biraz uzunca bol sulu ve mayhoş tatlıdır.

Ekmek: Meyvesi iri sap tarafı dar, karın tarafı geniş, meyve eti gevrek, sulu, mayhoş ve az tüylüdür.

Limon: Pazar değeri yüksek, meyvesi küresel sap tarafına doğru uzun ve verimli bir çeşittir. Kabuk limon sarısı renkte, meyve eti sarımsı renkte, sert, sulu ve mayhoştur.

 

     

Turkey ranks first in the world quince production by producing the quarter of the total world production. In our country, quinces are produced mostly in the Mediterranean, Aegean and Central Blacksea Region. Quince is sightly fruit having a yellow skin, wonderful smell, firm flesh and delightful sourish flavour. The domestic varieties of high quality are exported. The main export varieties are below:Availability: July-September. Apart from these months, the quinces stared are offered to markets.

Eşme: This kind of quince is also called as “lemon quince” because of its colour. It has a round shape, juicy and sourish flavour. It becomes narrower towards its stalk.

Ekmek: The size of the fruit is large. It is less downy than most. Its flesh is crispy and its flavour is juicy and sourish.

Lemon: This kind of quinces, which owns a high market value, has a round shape. It has a yellow skin like limon. Its flesh is sourish, juicy and yellowish.

 

     

 

 
Bölge
 

 
Nar (Pomegranates)
     

Narın; Türkiye meyveciliğinde ve dış ticaretinde önemli bir yeri vardır. Türkiye narın anavatanı içinde yer almaktadır. Esas itibariyle Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde düzenli plantasyonlar şeklinde üretim yapılmaktadır. Yetiştiği yerler; Finike, Kemer, Antalya, İzmir ve Mersin yöresidir. Meyve iriliği, kabuk rengi ve kalınlığı, dane rengi, yumuşak çekirdeklilik, sululuk ihtiyaçlarına cevap verebilecek farklı çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca; sofralık ve endüstriye yönelik çeşitleri farklıdır. Önemli alıcı ülkeler Almanya, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika ve Danimarka’dır. Arap ülkeleri tatlı çeşitleri tercih ederken Avrupa ülkeleri kırmızı meyve kabuklu tatlı ve mayhoş çeşitleri tercih etmektedir. İhracatta Hicaz çeşidi ağırlıklıdır. (AB ülkelerine) Nar; meyve kabuğunun özel yapısı dolayısıyla çeşitli koşullarda 4-6 ay süreyle depolanabilmektedir. Nar aynı zamanda endüstriyel olarak da kullanılmaktadır.

 Pazara sunum dönemi: Temmuz-Kasım.Depolanan ürünler Şubat ayına kadar pazara sürülür ve ihraç edilebilir.

     

Pomegranate is produced through systematic plantations mainly in the Mediterranean, Aegean and Southern Eastern Anatolian Regions. The production areas are Finike, Kemer, Antalya, İzmir and Mersin. There are different varities responding to different needs such as the size of the fruit, colour and thickness of the rind, colour, softness and juicy of its seeds. The important export countries are Gemany, Austria, United Arabian Emirates, Belgium and Denmark. Arabian countries prefer sweetest varieties while European countries prefer red skinned, sweet and sourish varieties (“hicaz” being the most favorite export variety). Pomegranate is susceptible to be stored during 4-6 months because of its particular (specific) texture of the rind. Pomegranate is also used in food industry.

Availability: July- November, but stored fruits are supplied to markets till February.

 

     

 

 
Bölge
 

 
Elma (Apples)
     

Ülkemiz, dünyada elma üretiminde 3. sırada yer almaktadır. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetiştirilmekte olup üretimin yaklaşık %50’si sırasıyla Isparta, Niğde ve Karaman illerimizde gerçekleşmektedir. Genellikle taze meyve olarak tüketilmekle birlikte sirke, şarap ve meyve suyu olarak da kullanılır. Ayrıca yemeklerde, tatlılarda sıkça kullanılır. Ülkemizde üretilen elmanın bir kısmı hasattan hemen sonra piyasaya arz edilirken, bir kısmı da en modern tesislerde işlenerek atmosfer kontollü hava depolarında depolanarak değişik dönemlerde tüketiciye sunulmaktadır. En çok yetiştirilen elma çeşitleri; orta mevsim çeşitlerinden Golden ve Starking Red Delicious gibi elma türleridir. Son zamanlarda ihracata yönelik türler, ithal edilip üretime başlanmıştır. Dikim alanları hızla genişleyen bazı türler; Grandy Smith, Braeburn, Gala, Fuji’dir.

 

Pazara sunum dönemi: Haziran-Ekim. Depolanan ürünler Nisan ayına kadar pazara sunulur.

 

     

Turkey is the third country in the world apple production. Apples can be produced almost everywhere in our country. Isparta, Niğde and Karaman supply 50% of Turkeys’s total apple production. Apple is not only consumed as fresh, but also used in wine, vinegar and fruit juice industry. Besides it is often used in recipes. A part of harvested apples is immediately supplied to markets while the rest is offered to consumers after having been processed in modern plants and stored controlled atmosphere to be offered all year long to consumers. The most favourite apple varieties for production are Golden and Starking Red Delicious, which are mid-season varieties. But recently plantations of new imported varieties such as Granny Smith, Braeburn, Gala, Fuji have been increasingly expanded.

Availability: June-October. The apples stored are supplied to markets till April.

 

     

 

 
Bölge
 

 
Kayısı (Apricots)
     

Türkiye, dünya kayısı üretiminde dünyanın birinci ülkesi konumundadır. Türkiye’de kayısı üretilen illerden Malatya, Elazığ, Nevşehir ve Niğde kurutmalık, diğer iller ise sofralık amaca yönelik üretim yapmaktadır. Akdeniz ve Ege bölgesi erkenci kayısı yetiştiriciliği için son derece uygun ekolojiye sahiptir. Ağırlıklı olarak “hasanbey” çeşit kayısı sofralık, “hacıhaliloğlu” çeşit kayısı ise kurutmalık olarak üretilmektedir. Ülkemizde üretilen kuru kayısının yaklaşık %80-85’lik kısmı ihraç edilmektedir. Kuru kayısı başta; ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda olmak üzere yaklaşık 70 ülkeye ihraç edilmektedir.

 

Pazara sunum dönemi: Mayıs-Ağustos

 

     

Turkey is the biggest fresh and dried apricot producer in the world. While Malatya, Elazığ, Nevşehir and Niğde are the most important cities fort he production of exquisite dried apricots the other cities produce excellent apricots for fresh consumption. The ecological conditions of the Mediteranean and Aegean Regions are ideal to produce the early varieties. “Hasanbey” is the most favourite variety for fresh consumption while “hacıhaliloğlu” is preferred as dried apricot. Almost 80-85 % of the dried apricots produced are exported. Dried apricots are exported to almost 70 countries, mainly to USA, Germany, England, France.

 Availability: May-August

     

 

 
Bölge
 

 
Kestane (Chestnuts)
     

Türkiye, dünyanın 3. en önemli kestane üreticisi konumundadır ve %75’i Ege bölgesinde Aydın’da üretilmektedir. Sert kabuklu meyveler sınıfına giren kestane, doğada suni gübre kullanılmadan yetiştiği için organik gıda sınıfındadır. Türkiye’de özellikle şekerlemede kullanılmaktadır ancak taze olarak da ihraç edilmektedir. Türk meyvesinin parlak kahverengi, yuvarlak ve iri olması piyasada çok beğenilmesine yol açmıştır. Ayrıca, daha küçük ve lezzetli olan kuzu kestanesi de iç piyasada rağbet görmektedir.

Pazara sunum dönemi: Eylül- Ocak

     

Turkey ranks the third place in the world chestnut production. The Aegean Region (Aydın) realizes almost 75 % of the chestnut production. As chestnuts, classified in rough shelled fruit category, grow in a natural environment without artificial fertilizers, it takes place in the organic food group. To a large extent, chestnuts are used in candy making bu also exported as fresh. With their bright-brown color and round-big shape, they are very much appreciated in the markets. Besides delicious “Kuzu” chestnuts, being smaller in size, are very demanded in the domestic market.

Availability: September-January

     

 

 
Bölge
 

 
Biber (Peppers)
     

Türkiye, dünya biber üretiminde üçüncüdür. Biber, ülkemizde hem açıkta hem de serada yetiştirilmektedir. İç pazarın yanı sıra, son yıllarda Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Türkiye’nin ihracatında dünya dördüncüsü olduğu biber, ülkemizde ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Üretimin yoğun olarak yapıldığı iller sırasıyla Antalya, Bursa, İçel, Hatay ve Samsun’dur. Ülkemizde yetiştirilen ve ihraç edilen biber çeşitleri genellikle ıslah edilmiş F1 biber tohumu olup, yerli ve yabancı pek çok firmanın çeşitlerinden üretim yapılmaktadır. Bu çeşitler: sivri biber, çarliston biber, iri kırmızı biber, dolmalık biber ve konik biberdir.

Pazara sunum dönemi: Yıl boyunca

 

     

Turkey ranks third in the world pepper production. Peppers are produced both in open areas and in protected areas in Turkey. Apart from domestic market pepper has been recently exported to the central and North European countries. It places fourth in the world pepper export. Peppers are generally cultivated in the Mediterranean Region and intensively produced in Antalya, Bursa, Mersin, Hatay and Samsun. Most pepper varieties grown in and exported from Turkey are improved F1 seeds but other varieties are also used for pepper production. The main varieties can be classified as; charliston, big red pepper, sivri pepper, dolma pepper, conic pepper.

Availability: All year round.

 

     

 

 
Bölge
 

 
Pırasa (Leeks)
     

Bir kış sebzesi olan pırasanın ihracatında Türkiye; dünya beşincisidir. Yaprakları şerit şeklinde ve uzun olup, toprak üstünde gelişir. Çiçekler bir sapın tepesinde bulunur. Bitkinin sebze olarak kullanılan kısmı, gövdesi ve boru şeklindeki yapraklarıdır. Yenilen kısmı 50-60 cm uzunlukta 4-5 cm çapındadır. Pırasanın bilinen ve kullanılan birkaç çeşidi vardır. Yöreye göre de isim alırlar. En iyi pırasa olarak uzun ve beyaz yapraklı olan kamış pırasası, İstanbul’da Kartal pırasası ve Bursa’da İnegöl pırasası olarak tanınır. Her yerde yaygın olarak yetişen kara pırasanın boyu daha kısa ve yaprakları yeşildir. Gevrek ve lezzetli bir sebzedir.

Pazara sunum dönemi: Kasım-Nisan

 

     

Turkey ranks fifth in the world leek export. There are several varieties of leeks with different names according to the region where they are cultivated. Their stems and leaves, being 50-60 cm long and 4-5 cm thick, are edible parts. The best variety of leek grown in Turkey is Kamış, which owns long and white leaves, and is known as Kartal leeks in İstanbul and İnegöl leeks Bursa. The “kara” variety of leek, with greener and shorter leaves, is commonly grown everywhere in Turkey. This vegetable is crispy and delicious.

 

Avaliability: November-April

     

 

 
Bölge
 

 
Havuç (Carrots)
     

Ülkemiz; dünya turunç üretiminde ilk 15 ülke arasındadır. Havuç; ülkemizde Doğu Anadolu hariç bütün Anadolu’da yetiştirilebilmektedir. Ülkemizde üretimin yoğun olarak yapıldığı iller sırasıyla Ankara (Beypazarı), Burdur, Konya ve Karaman’dır. Yurdumuzda yetiştirilen havucun büyük bir bölümü koyu turuncu renkte olup, sarı ve mor renkli çeşitler de mevcuttur. Turuncu renkli havuçlar iklim ve yöreye göre erkenci ve geççi olarak yetiştirilen, ortalama 15-22 cm uzunluğunda, 2-3 cm çapında olan düzgün silindirik bir şekle ve pürüzsüz bir yüzeye sahip ucu küt standart bir çeşittir. Bu çeşit genelde taze olarak sofralık tüketilmekte olup az miktarda sanayide kullanılmaktadır. Koyu renkli Mor Havuç üretim ve ihracatı son yıllarda hızla artmakta olup ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

 Pazara sunum dönemi: Mayıs-Kasım arasında olup Şubat sonuna doğru depolardan çıkarılıp pazara sunulur.

     

Turkey is among the first fifteen countries in the world carrot production. Apart from the Eastern Anatolia region, carrots are cultivated in every region of our country, and more intensively in Ankara (Beypazarı), Burdur, Konya and Karaman. The large part of the carrots grown in Turkey is dark-orange colored. Besides, yellow and purple colored varieties are also available. There are early and late varieties according to the season and region. With a smooth and rolled stem and a stubby snag, orange colored standard carrot varieties are about 15-22 cm long and 2-3 cm thick. It is usually consumed as a table vegetable but a small quantity is also used at industrial level. Being a raw material to the cosmetic and drug industry, dark-purple colored carrot’s production and export have been rapidly increasing in recent years.  

Availability: May-November. Stored carrots are offered till February.

     

 

 
Bölge
 

 
Domates (Tomatoes)
     

Akdeniz bölgesinde 1900 yıllarında yetiştirilmeye başlanan domates bugün en önemli sebzelerimizden biri olup, dünya üretiminde Türkiye üçüncü sırada yer almaktadır. Yurdumuzda Ege, Marmara ve Akdeniz bölgeleri ve İç Anadolu ve geçit bölgelerinde kullanım alanına göre sofralık tüketimde ya da sanayide kullanılmak üzere yetiştirilmektedir. Sanayide konserve sektörünün yanı sıra büyük bölümü salça sektöründe kullanılmaktadır. Türkiye’de oldukça gelişmiş domates işleme sanayi mevcut olup salça ihracatında Türkiye dünyada dördüncü sıradadır. Bu sektörde, büyük miktarlarda Marmara ve Ege Bölgelerinde üretim yapılmaktadır. Erkenci (baharlık-yazlık) ve sonbaharlık (güz ve kışlık) çeşitler, hem açık alanda hem de seralarda yetiştirilebilir. Son zamanlarda salata ve yemeklerde kullanımı artan salkım-kiraz (cherry) domates üretiminde hızlı artış gözlemlenmektedir.  

Pazara sunum dönemi: Yıl boyunca
     

Having started to be grown in the Mediterranean Region in the 1900s, today tomato is one of our most imported vegetables. As a tomato producer, Turkey takes the third place in the world. Tomatoes are cultivated to a great extent in the Aegean, Marmara and Mediterranean Regions. They are grown for both industrial use, such as tomato paste, cans and consumption as table vegetable. Turkey has a very well developed tomato processing industry and it ranks fourth in world tomato paste export. The Marmara and Aegean Regions are specialized in this sector. There are early (spring-summer) and autumn (fall-winter) varieties of table tomatoes, which are cultivated both in open and protected areas. The production of cherry tomatoes and vine-ripe tomatoes has been expanded recently because of their increasingly use in some salads and meals.

 Availability: All year round.

     

 

 
Bölge
 

 
Hıyar (Cucumbers)
     

Türkiye, dünya hıyar üretiminde ikinci ülke konumundadır. Ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetişen hıyar, ülkemizde açık alanda ve serada üretilmektedir. Yurt dışındaki türlerinden boyutlarının daha küçük olmasıyla ayrılmaktadır. Ortalama 16 cm uzunluğunda ve 3 cm çapında olan hıyarlar; sulu, lezzetli ve düşük kalorili olması nedeni ile sebze piyasasında popülerdir.

 Pazara sunum dönemi: Yıl boyunca

     

Turkey is the second biggest producer of cucumbers in the world. Cucumbers are intensively cultivated in open and protected areas in the MEDİTERRANEAN Region. Being smaller in size it differs from the foreign varieties. Turkish cucumbers about 16 cm long and 3 cm thick- are famous for being juicy, delicious and low caloric in vegetable markets.

 Availability: All year round.

 

     

 

 
Bölge
 

 
Kuru Soğan (Dry Onions)
     

Türkiye, dünya kuru soğan üretiminde üçüncü ülke konumundadır. Marmara ve Akdeniz Bölgeleri, İç Anadolu’nun güneyi kuru soğanın en çok yetiştirildiği yerlerdir. Ülkemizde üretimin yoğun olarak yapıldığı iller sırasıyla Bursa, Çorum, Amasya, Hatay ve Konya’dır. İhracatımızda önemli bir paya sahip olan kuru soğan standart çeşitlerimizden önemli olanları: dış kabuğu koyu-sarı renkli Uzungün soğan çeşidi ile dış kabuğu kahverengi-sarı renkli, beyaz ve oldukça sıkı etli olan Banko çeşididir. Aki ve Akgün 12 adlı çeşitler de çeşitli bölgelerde yetiştirilmektedir.

 Pazar sunum dönemi: Haziran, Ekim ayları olup depolanarak her mevsim piyasaya sunulur.

     

Turkey places third in the world dry onion production. Dry onions are cultivated to a large extent in the Marmara and Mediterranean Regions and in the South of the Central Anatolia and intensively grown in Bursa, Çorum, Amasya, Hatay and Konya, respectively. Some of the standard dry onion varieties having an important part in our export are: Uzungün dry onions with dark-yellow colored skin and Banko ones with firm and white flesh, and yellow-brown colored skin. Aki and Akgün 12 are the other varieties cultivated in different regions of Turkey.

Availability: June-October. Stored onions are offered all year round.

 

     

 

 
Bölge
 

 
Patates (Potatoes)
     

Ülkemizin en fazla ihraç ettiği ürünler arasında ilk on ürün arasında yer alan patates; yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetiştirilebilmekle beraber özellikle Orta Anadolu’da önemli durumdadır. Ülkemizde üretimin yoğun olarak yapıldığı iller sırasıyla Niğde, Nevşehir, İzmir (Ödemiş), Bolu, Afyonkarahisar ve Adapazarı’dır.  Ülkemizde yemeklik sarı etli çeşitlerden; Granula, Marfona ve Spunta’dır. Sanayide kullanılmak üzere ise Agria ve Vangogh çeşitleri yetiştirilmektedir. Patates, bünyesinde %70-80 oranında su ihtiva etmesi nedeniyle özel koşullarda depolanması gerekmektedir.

Pazar sunum dönemi: Mayıs-Ekim aylarında yapılan üretim depolanmak suretiyle her mevsim piyasaya sunulur.

 

     

Potatoes are among the ten most exported products of Turkey. They are cultivated almost in every region, but especially in the Central Amnatolian Region. The production is concentrated in Niğde, İzmir (Ödemiş), Bolu, Afyonkarahisar and Adapazarı, respectively. Culinary yellow-fleshed varities available in Turkey are Granula, Marfona and Spunta. Agria and Vangogh varieties are also grown for industrial use. Since potatoes contain 70-80% of water, they need to be stored in special conditions.

Availability: May-September. Stored potatoes are offered all year round.

 

     

 

 
Bölge
 
 
 
 

Türkiye Yaş Meyve Sebze Portalı

Sektör Kurulunca yaptırılmıştır.

 

info@yms.org.tr

 
 
 
Anasayfa  |  Hakkımızda  |  Firma Sorgulama   |  Etkinlikler  | İletişim |  E-Posta  |  Yararlı Linkler  |  Site Haritası |  Portal Kullanım Koşulları
 
 
Tüm Hakları Saklıdır ©2007 TYMSİB